Ana / Uzun Tivitler / #TrolleriBlokla

#TrolleriBlokla

#TrolleriBlokla

“Troll”, İskandinav mitolojisinde, mağarada yaşayıp, yolcuları oyalayan, köprülerde haraç kesen bir yaratık. İnternet ortamında bilgisizlik, karşıt görüşe sahip olma, taraflı yazılar yazmak gibi eylemler tek başlarına trollük sayılmaz; hatta zekalarıyla ortamı şenlendirenlere de “troll” dendiği olmuştur ama burada özel bir tipi tarif ve tesbit etmeye çalışacağım. İnsanları öfkelendirmekten haz alan, hakaret ve karalamayla beslenen bir tip bu. Ünlü Psikolog Wilhelm Reich’ın “Küçük Adam”ına rahmet okutan bir tip.

Öğrencilik yıllarınızda, herkese isim takan, dikkate aç, ebleh zorbaları hatırlayın. Her sınıfta bir kaç tane vardır bunlardan. Normal şartlarda görünmez olan pek çok yeteneği keşfetmemizi sağlayan İnternet ve Sosyal Medyada, anti-sosyal zorba karakterler de daha önce hiç sahip olmadıkları bir hayat alanı buldular kendilerine.

Gerçek hayatta aslında korkak ve sünepe olan, sürü halinde dolaşıp linç edebileceklerine karşı kabadayılık yapan bu yaratıklar, İnternet’le sanal bir cesaret dopingine kavuştular. Sosyal Medya’nın her şeyi az ya da çok yayabilen doğası, gerçek bir hayatı olmayan bu linç deynekçilerini azdırdı.

Sosyopatlar…

Batı’da yapılan klinik araştırmalara göre “internet trolleri” narsistik, psikopat ve sadistik kişilik özellikleri gösteriyor.

Bir kısmının profillerinde bir kahraman veya bir ünlü olur. Genellikle kendi gerçek isimlerini kullanmazlar. Başkalarının adını, personasını çalmaya çalışırlar. Sizin sayfanız, sizin profiliniz, emeğiniz, birikiminiz, sizin cümlelerinize parazit olabildikleri müddetçe, bunu yaparlar. Ayetleri de sloganları da küfür ve hakaretle aynı üslup, sıklık ve seviyede savururlar.

Sıcak yataklarından vahşet fotoğraflarına eşlik eden, beyni dumura uğratan analizler kasarlar; yangınlara sosyal medya benzini dökerler, insanları hedef gösterir, kan ister, çelişkileri ve fitneleri kaşıyarak tatmin olurlar.

Bir kısmı da gerçek isimlerini kullanırlar, çalıntı aforizmalar eşiliğinde; güneş gözlüklü gezgin, düşünen adam, kaşı kalkık hödük veya ufka dalmış adam pozları kullanırlar profillerinde. Sosyal Medya’nın ve “kültürel iktidar”ın azdırdığı, gerçek hayatta sünepe; zır cahil, düz-kafa, edepten nasipsiz bir asalak güruhtur bu. Önce olabildiği kadar çok etkili veya tanınmış kişilerle Facebook arkadaşı veya karşılıklı Twitter takipçisi olmaya çalışırlar. Sonra başlarlar tacizlerine. Yazarları, sanatçıları, akademisyenleri, okumaya öğrenmeye emek vermişleri taciz edince kıçlarının kalkacağını sanan, (sanki takip etmek ve taciz etmek en doğal haklarıymış gibi) engellenince ‘filanca beni engelledi, eleştiriye tahammülü yok, bir de güya şunu savunurlar’ diye şişinen ve düzgün cümle kurma fukarası yazılar yazan bu arsız zorbaları tanıyın ve geçit vermeyin. Hasbelkader arkadaş iseniz, derhal engelleyin. Bugün size değmeyen çamur yarın size değecek, hiç kuşkunuz olmasın.

Sosyal Medya’da gerçek terör estiren bu yaratıkların bir kısmına, ülkemizde iktidar sahipleri de maaş vererek, hatta bazılarını gazetelerinde köşe yazarlığıyla ödüllendirerek beslemektedir. Tetikçi Troller, ‘Esedçi’, ‘Baasçı’, ‘İsrail Ajanı’, ‘terörist’, ‘hain’, ‘satılmış’, ‘dönek’, ‘liboş’, ‘filancanın uşağı’, ‘kripto-bilmemne’ gibi yaftaları bol keseden dağıtırlar. Bir insanı kendini savunma durumuna düşürdüler mi darı ambarına düşmüş tavuk gibi sevinirler. Bir kısmı sahte fotoğraflar paylaşır, diğerleri deşifre eder; iktidarın suçlarını AKlayan (karartma) dezenformasyon ajanları gibi çalışırlar. Aynı şekilde muhalefeti de destekliyor olabilirler. Kendine ve pozisyonuna saygı duyan hiç bir muhalefet, trollerden medet ummaz.

Frenleri yoktur, filtreleri yoktur, kalpleri çok uzun zaman önce kararmış, duyguları kurumuş, aslında hiç bir kutsalları olmayan sosyopatlardır onlar. Troller hissetmez, başkalarının hisleriyle beslenirler. Muhtemelen çocuklukları eziyetle geçmiştir. Kedilerin kuyruklarını kesmekten haz alan çocuklardır onlar. Haketmedikleri herşeyi isteyip hakedenlere kin duyan ruh hastalarıdır.

Senli-benli yargıçlar gibi hitap ederler size, ‘hem dersini bilmez hem herkesten şişman’dırlar.

Bildir ➞ Taciz ediyor ➞ Blok

Hayatımızın her dakikası, hele hele sevgisizlikten cehenneme dönen bir dünyada bir de Trollerle uğraşmaya değmeyecek kadar değerli. Trolleri engellemeniz mümkün.

Yalan, iftira, nefret, saygısızlık ve bilgisizliğiyle şişinen, CEHALET içeren paylaşım gördüğünüz an, yazanı bloklayalım.

Şunu kınadın mı, buna bağırdın mı diye linç pompalayan, üstelik yalancı ve ahmakların Kuru Gürültü Faşizmi’ne geçit vermeyelim.

Her kime olursa olsun, hakaret ve aşağılama içeren bir paylaşım gördüğünüz an, yazanı bloklayıp geçin lütfen.

Sizi desteklediğini söylese de başkasına saygısızlık yapanların ‘retweet’lerine, ‘like’larına, takiplerine ihtiyacınız yok. Sizinle kendi varlıklarına gerçeklik kazandıran bu hasta ruhlar, ilk fırsatta size karşı da dönerler.

İnsanların acil kan aramak için, kayıp çocuğunu bulmak için bile kullanışlı bulduğu Twitter gibi sosyal medya ortamlarını, sevgisiz merhametsiz, duygusuz, sahtekarlardan, sosyopatlardan temizleyelim.

Beyninden yellenmekten başka bir katkısı olmayan bu nargile cafe hooliganlarının kan, kin, nefret, ölü sevicilik, ötekileme, goygoy ve cehalet yaymasını yavaşlatalım.

Nice okumuş, yazmış, sözüne emek vermiş, fikrin çilesini çekmiş insanları hayatından bezdiren müptezellere zorluk çıkaralım.

Okumaya, duymaya, görmeye değer paylaşımları gürültüye boğan parazitleri gördüğümüz an, yazanı bloklayalım, hatta ‘spam’ veya taciz bildirelim.

Siz de bu konuda paylaşımlar yapın lütfen. Bloklamaya değer paylaşımların özelliklerini yazıp #TrolleriBlokla etiketi ile paylaşın, teşhir edin.

‘Retweet’lemeyin, muhatap almayın, kızmayın, dikkate almayın, ‘fav’lamayın, ‘like’lamayın. Enerjinizi, birikiminizi ve emeğinizi emmek isteyen trolleri beslemeyin. Bloklayıp geçin.

#TrolleriBlokla #CehaletiDurdur

Twitter: https://twitter.com/hashtag/TrolleriBlokla
Facebook: https://www.facebook.com/hashtag/trolleriblokla

Bu çağrının kısa link adresi: http://bit.ly/asalaklar

İktidar Tetikçisi Robot Troller...
Robot Troller…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir