Ana / Mehmet Efe – Biyografi

Mehmet Efe – Biyografi

"Yaw he he..."1969 Malatya doğumlu, ilk ve ortaokullarını Malatya’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo/TV Bölümü mezunu.

Selam, Kültür-Edebiyat, Milli Gazete, Son Kuşak, Zaman (ilk dönem Zaman gazetesi, Gülen Cemaati’nin kontrolündeki Zaman değil), Mavera, Girişim, Aralık, Kitap Dergisi, Albatros, İkindiyazıları, Yerliler, iki Yaprak, Yeni Dergi, Ustura, Ülke ve Yeni Şafak gibi dergi ve gazetelerde şiir, öykü ve çeşitli yazıları yayınlandı. 1986’da “Son Kuşak Edebiyat” ve 1988’de “Aralık” dergilerini çıkardı. 1992 Mayısında “Yerliler” (Bağımsız Gençliğe Alternatif Dergi) dergisini çıkardı. Derginin 3. sayısı toplatıldı ve dergide yer alan başyazısından ötürü İst. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde TCK 159/1 Md.’den 1 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Atlas Gösteri, Azim Dağıtım Grubu ve Feza Film gibi sesli ve görüntülü yayın kuruluşlarında metin yazarı, senarist, seslendirme yönetmeni ve yapımcı olarak çalıştı. “Hudeybiye”, “Yıldızlar Gibi”, “Mekke’nin Fethi”, gibi çeşitli radyo tiyatroları ve film senaryoları yayınlandı. 1986’da ” Gece oyuncuları”, 1989’da “Tiyatrocular” topluluklarının kurucuları arasında yer aldı. Adı geçen topluluklarla, Çağrı Sahnesi ve Birlik Sanat’ta da profesyonel tiyatroculuk yaptı. “Zavallı Martı”, “Sanat Manat’a Karşı” (İbrahim Sadri ile birlikte) ve “Bir Melon Şapka” isimli oyunları Türkiye çapında sahnelendi. İstanbul Radyo Pendik’te yayın yönetmenliği ve Günışığı FM’de Hafta içi her sabah ‘Gazeteleri Tarama’ programını hazırlayıp sundu. Bir süre serbest reji asistanlığı (yardımcı yönetmenlik) yaptı ve TGRT için çalıştı. 1993’te Kanal 6 Televizyonuna girdi. Burada metin yazarı, yapım ve program danışmanı, editör ve yönetmen olarak çeşitli birimlerde çalıştı.

Yeni Şafak Gazetesi’nin kurucuları arasında yer aldı. Aynı gazetede 1996 sonlarına kadar köşe yazarlığı yaptı.

Ezel Erverdi ile birlikte haftalık Ülke dergisini kurdu ve dergi için “Önce Adalet” manifestosu yazıp bir broşür olarak derginin ilk sayısıyla birlikte yayınladı. Derginin (30 Haziran – 6 Temmuz 1996) tarihli 4. sayısında yer alan “Hiçbir şeye katılmıyorum, hiçbir şeye! Yürü git işine!” başlıklı yazısından dolayı tekrar TCK 159/1’den “Cumhuriyet’i Tahkir ve Tezyif Etmek” suçlamasıyla 2. Ağır Ceza’ya sevk edildi. Suç tekrarı ve önceki infazından dolayı 6 yıl 10 ay hapis cezası alma tehdidi altında yargılandı. 31/01/1997 günkü son duruşmada yaptığı savunmadan sonra savcının talebiyle beraat etti. Sinema ve Bilişim konularında çalışmak üzere ABD’ye gitti.

ABD’de dijital medya, özellikle bilişim teknolojisi konularında çalıştı. Pek çok dünyaca ünlü  dijital medya ve Silikon Vadisi’nin bilişim ve teknoloji firmalarında (Yahoo! gibi) mühendislik, yöneticilik (Director) ve teknolojiden sorumlu genel müdürlükler (CTO) yaptı.

İlk kitabı “Mızraksız İlmihal” (roman) Mayıs 1993’te Vural Yayınları arasında çıktı.

Kitapları

ABD Hicretini anlattığı röportaj burada.

Yaw he he... :)

3 yorumlar

  1. ülkene dönmene sevindim yerliler köşesini harekete geçirmeni beklerim Mehmet arık

  2. İsmailemreyilmaz

    Yerlileri bekliyoruz. Şoyle bir stratejik plan dahilinde calissak diyorum ardindan tky calismasi ? Hani kurumsal ve kuramsallaşsak insan tipi misyonu ve vizyonu kursak?

  3. Mehmet EFE… Senin yazılarını; özellikle şu sitedeki yazılarını kitaplaştırmanı bekliyoruz. Bizi bundan mahrum etme…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir