Ana / Yazı / Şarlatan Olma!

Şarlatan Olma!

İlkeleri arzulara kurban ettiğin her seferde biraz daha taşlaşır kalbin; ilkelerini tekzip ettiğin her sefer, biraz daha korkak, biraz daha ilkesiz, biraz daha şarlatan olursun.
İlkeleri arzulara, adaleti faydana kurban ettiğin her seferde biraz daha taşlaşır kalbin; ilkelerini tekzip ettiğin her sefer, biraz daha korkak, biraz daha ilkesiz, biraz daha zalim, biraz daha şarlatan olursun.

Sarayların kölesi veya soytarısı olmaktan öte bir nedeni ve anlamı olmalı hayatının. Karşılaştığın her hayata dönük bir sorumluluktur senin hayatının en temel bedeli. Aklını izle, duygularını dinle, içgüdülerini ve arzularını kontrol et. Hayatının sahibi ve sorumlusu ol. Şarlatan olma.

Neyi neden savunduğunu, neye neden karşı olduğunu bil. Özgürlük, sorumluluk, adalet, vicdan, ahlak ve akıl gibi değerlerdir seni insan kılan, tükettiğin hava ve suyu helal kılan. Bu değerler, ne safında olduklarının sayısı veya gücüyle, ne de karşındakilerin düzeyiyle ortaya çıkar. Bunları sen gerçekleştirmeli, sen hak etmeli, sen kazanmalısın. Her gün, yeniden. İradeni her teslim ettiğinde, insanlığından biraz vazgeçersin. Düşünme yetini senin adına başkasına verdiğinde, vazgeçtiğin insanlığındır. Gerçekten bilerek, anlayarak, bedelini ödemiş ve ödemeye hazır olarak savun savunduğunu. Nedenlerin, ilkelerin olsun. SENİN ilkelerin. Tutarlı ol, namuslu ol; şarlatan olma.

Değişip durmasın ilkelerin; seçici olmasın. Sadece ilkelerin, sevgilerin ve ilgilerin yön versin sana. Değişirsen, değiştiğin şey ol. Ne olursan ol, olduğun şey ol. İlkeleri arzulara kurban ettiğin her seferde biraz daha taşlaşır kalbin; ilkelerini tekzip ettiğin her sefer, biraz daha korkak olursun. Cesur ol. Şarlatan olma.

İlkelerini arzularına, adaleti faydana kurban ettiğin her seferde taşlaşır kalbin; ilkelerini tekzip ettiğin her sefer, biraz daha korkak olursun. Biraz daha zalim. Cesur ol. Şarlatan olma.

Günahkar ol, örteyim günahlarını, ört günahlarımı, beraber tövbe edelim. Dürüst ol, doğru ol, adil ol; soframa otur, ekmeğimi bölüşeyim. Zaaflarımız insanlığımızın bir parçası. Zaaflarının değil; düşüncelerinin, aklının, bilincinin, emeğinin hasılı bir halle karşıla beni.

Hayatın akşam barda, gece esrarda, gündüz yatakta geçerken; kameraların önüne geçtiğinde “savaşmaya devam ediyorum” teraneleri okuma. Yılda bir okuduğun üç beş satırda anlatılanları, alkış dilenciliğine makyaj yapıp bir de sen soyma acı çekenlerin mezarını. İyi bir aktör ol, hakiki bir yazar, gerçek bir müzisyen. Şarlatan olma.

Zaafları, kompleksleri zalimlerin emrinde bir omurgasız olarak karşıma çıkıp, soframa tükürüp, özgürlük, devrim, değişim, adalet geveleme bana. İkisini birden isteyemezsin. Hem zulüm düzeninden beslenip, hem mazlumlardan alkış isteyemezsin. Zulmü alkışlama, aklama, azıcık bile olsun zalimlerden olma; ezilenlerin, altta kalmışların safında ol. Mazlumları sen kendine çağırma, onların yanına git. Acıyı, sevinci, hayatı paylaşan ol; şarlatan olma.

Hele halk adına konuştuğunu iddia edip halkı, inançlarını, acılarından arttırabildikleri küçük huzur anlarını aşağılamayı marifet bilen bir arsız, şarlatan olma.

Günahkar ol, münafık olma. Türk ol, Türkçü olma. Kürt ol, Kürtçü olma. İslam ol, İslamcı olma; İslamcı olacaksan muhafazakar olma; müslüman ol, muhafazakar olma. Güçten yana olma, haktan yana ol. Devletten yana olma, halktan yana ol; halk nerede olursa olsun, adaletten yana ol, haktan yana ol. Milliyetçi olacaksan, ırkçı veya sağcı olma. Solcu ol, Kemalist olma. Alevi ol, kafir olma, kindar olma. Sünni ol, Yezid olma.

Allah’ın sana özel muamele yapacağını veya şefaatçilerin olacağını sanma, arkandaki kalabalıktan cesaret alıp linç ettiğin her hayatın senden sorulacağını unutma. Kolaycı olma. Şarlatan olma.

Ne put ol, ne putperest. Taptığın varsa da anlat bana, kafama vurma; ben de istersen sana Allah’ı anlatayım. Ateist olacaksan, sorgula, gerçekten sorgula ama. Oku, düşün, gözle, sonuna kadar git soruların, aldığın cevapların hakkını ver. Gerçekten bak etrafına, hayatına, hayata. Senin olsun soruların. Sınırsız arzuların, düşlerin, merakın, insanı insan yapan o muazzam evrenin; sarhoş bir şoförün sürdüğü araçla son bulduğuna gerçekten inandığında gel karşıma, ben de senin aslında Allah’ın muhatap almak için yarattığı özgür insan olduğunu ve gözlerindeki mucizeyi anlatayım sana mesela. Müslüman olmamak için, ya da sorumsuz olmak için Ateist olduğunu ilan eden bir şarlatan olarak çıkma karşıma. Ateist olmak önce hayatı paylaşmak sorumluluğunun bilincinde olmaktır. Soruların gerçek olsun, cevapların gerçek. Şüphelerin ithal, şüphelerin komplekslerinin mazereti olmasın. Şarlatan olma.

Dinsiz ol, ilkesiz olma. Hristiyan ol, WASP olma. Yahudi ol, üstün ırk olma. Dindar ol, düzenbaz olma, sefil olma, köle olma. Senden olmayanların katlini alkışlayan olma. Şarlatan olma.

Aç ol, açgözlü olma. Tok ol, hak etmediğini yeme. Aşık ol, sahip olma. Seven olmaya çalış, sevilen olmaya değil. Şair ol, hislerine gerçek ol; klişe işçisi, kelime tornacısı olma. Ressam ol, grafikler üretip ressam olduğunu iddia etme. Yazar ol, yazdıkların okuyanlardan aldığın hayata değsin. Gazeteci ol, propaganda megafonu olma. Profesyonel ol, kendini satma. Öğretmen ol, öğren ve öğret; memur olma, kapıkulu  olma. Organize eden ol, amir olma. Öğrenci ol, ezberci olma. Devrimci ol, yıkıcı olma. Evrimci ol, kesin inançlı olma. Yardımcı ol, karşılık isteme. Üreten ol, tüketici olma; tükettiklerinin bedelini öde. Politikacı ol, ilkelerinden beslenen politikaların olsun, duruşun, pozisyonun olsun, açık ve net ol; sahtekar olma. Muktedir ol, iktidar olma. Haddini bil, nerede duracağını bil; zıddına dönüşme. Akıllı ol, kurnaz olma. Sözü dinle, emri sorgula. Namluyla gelme, küfürle gelme, faturayla gelme bana, davetle gel. Davet edemediğin hiçbir şey, taşımaya veya içinde bulunmaya da değmez. Hayatın, yaratıcı bir nefesten geliyor; özgün ol, kopyacı olma. Korkak olacaksan, hain olma. Kadın ol, kurban olma. Erkek ol, zalim olma.

Tercih yap, tercih hakkını savun, tercihini dayatan olma. Arayan ol, bulduğunu iddia eden olma. Özellikle yavşak olma. Dosdoğru ol, kıvrak olma.

Eylemlerinin, sözlerinin sahibi ol. Yenilen ol, ezen olma. Barışan ol, savunan ol, saldıran olma. Sahici ol, şarlatan olma.

Dinin, felsefen, ideolojin, duruşun ne olursa olsun; ALET olma.

Delikanlı ol, mert ol, şarlatan olma.

(Büyük resim için tıklayın.)
(Büyük resim için tıklayın.)

OT Edebiyat Dergisi, Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Bunu da okuyun...

Çocuklarımızdır ihraç edilen.

  On beş yıldır tek başına iktidar, dediği dedik çaldığı düdük, siyasi muhalefeti tarihte hiç …

10 yorumlar

 1. Yazıyı çok beğendim fakat bir noktayı belirtmek istiyorum
  “Türk ol, Türkçü olma.İslamcı ol muhafazakar olma” kısmında mantık hatası olduğunu düşünüyorum.”Müslüman ol, İslamcı olma” şeklinde olması gerekirdi kanaatindeyim.

 2. Varlığın anlamlandırılmasına dair bu makaleyi dikkatli, sakin ve düşünerek okuyan kimseler, arayıp da bulamadığı cevapları belki burada bulabilirler. “Gerçeklik aramakla bulunmaz. Ancak yine arayan bulur”. Sahi nedir ki gerçeklik dediğimiz şey? Selamlar.

  Akıl Büyük Nimettir

 3. kesinlikle haklısınız hocam. muhteşem bir yazı

 4. Ortadoğu insanını ne çok iyi tanımış biri. Başka ülkelerden çıkacağını sanmıyorum,çıksada çok az bizde sınırsız sayıda vardır,kaleme alanın eline sağlık

 5. ergun tekkalmış

  ”islamcı ol,muhafazakar olma”???
  _İslam ol , İslamcı olma … diye düzeltilmeli diye düşünüyorum , ne dersiniz …

 6. Yazının bütünü emekle, akılla yazılmış tebrik ediyorum. Yalnız ”Solcu ol, Kemalist olma. ” kısmına katılmıyorum. Yaşamını bağlı olduğu Türk ulusuna adamış, ilkeleri olan, halkçı, devrimci ve bağımsızlık savaşçısı bir lideri dışlamanız kabul edilemez. Hepimiz aynı cevherin evlatlarıyız ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir demiş bir lideri dışlamanız ilkeler üzerine kurulu yazınıza maalesef maksatlı bir yaklaşım getirerek gölge düşürmektedir. Kolay gelsin.

  • Mustafa Kemal’i sevme demiyorum; “Kemalist olma” diyorum. Mustafa Kemal’in kendisi gelse, Kemalistler ona “gerici” muamelesi yapardı.

 7. Ne Firavun firavunlugundan ne de Musa Musaligindan vazgecti. Ne Yobaz yobazligindan, ne Isa Isaligindan. Bu hep böyle. Asil mesele, sen hangi tarafsin. Yezit mi Hüseyin mi? O da gitti Öbürü de. Birisi Yezit, öbürü Hüseyin gitti. Bu hep böyle oldu. Asil mesele sen nasil gideceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir