Ana / Nokta Atışlar / PKK’nın “Yerel İşbirlikçi” Katliamı

PKK’nın “Yerel İşbirlikçi” Katliamı

Herbecin halkı cenaze topluyor.12 Mayıs gecesi 22.30 sularında, Diyarbekir’in Herbecin (Tanışık) Köyü ile Baqews (Dürümlü) Mezrası arasındaki yolda, içinde 15 ton patlayıcı olan kamyon patladı veya patlatıldı. İddialara göre civardaki hırsızlıktan ötürü, kamyondan şüphelenen köylülerle sürücü ve yanındakiler tartıştı, sonra bir çatışma çıkınca sürücü ve yanındakiler kaçıp kamyonu uzaktan patlattılar. İddialar doğrulanamadı çünkü şahitler paramparçaydı.

Resmî verilerle 4 köylü öldü, 12 köylü ise paramparça olduklarından kayıp kabul edildi, 23 kişi de yaralandı.

500 metre çapına yayılan ceset parçalarının toplanması ve DNA testleriyle 12 kurbanın kimliklerinin belirleme çalışmaları 4 gün sürdü. Kimliği hala belirlenemeyen bir ölüm daha var. Bu satırlar yazılırken kimliği kesinleşen kurbanlar, yani senin benim gibi; gerçek insanlar, gerçek hayatların isimleri: Ramazan Yakar, Mustafa Yakar, Seyithan Yakar, Orhan Yakar, Temur Yakar, Tahir Yaman, Gerçek Yaman, Rıza Yaman, Sait Yaman, Mehmet Yaman, Uğur Yaman, Salih Yaman, Davut Yaman, Emrullah Yaman, Ahmet Yaman.

15 TON PATLAYICI! PKK kaynaklarından alınan bilgiye göre 15 ton dağıtılacakmış. Bir düşünme biçiminin, bir savaş yönteminin ürünü bu.

15 Mayıs günü PKK, üslubu en az AkP kadar sorumsuz bir açıklama yaparak 15 ton patlayıcı yüklü kamyonu sahiplendi ve temsil ettiğini, kurtuluşu için savaştığını iddia ettiği halktan 17 insanı öldüren kamyonun, “hareket halindeyken bazı yerel işbirlikçi unsurlar tarafından engellenmeye çalışıldığı”nı iddia ederek sorumluluğu kurbanlara yükledi.

Tekrarla, PKK, 15 ton patlayıcı yüklü bir kamyonu sivillerin yaşam alanlarına getirdi, bir köyle bir mezranın arasındaki yolda kamyon patladı (köyün içinde de patlayabilirdi) ve PKK, katliamın sorumlusu, kamyonu engellemeye çalışan “yerel işbirlikçi unsurlar”dır dedi.

Sihirli bir battaniyedir “işbirlikçi unsurlar” tabiri. “Ajanlar”, “hainler”, “maşalar” kadar kullanışlıdır. Aklamayacağı zayiat yoktur.

Halk dediğin, millet dediğin nedir ki zaten? Oy veren, vergi veren, asker veren; emeği, duyguları ve hayatı çeşitli amaçlar için değerlendirilen bir insan deposudur. Kurtarılır, adam edilir, hizaya sokulur, güdülür.

Roboski’de “kaçakçı”dır, Herbecin’de “yerel işbirlikçi”.

Not: Mazlumder’in konuyla ilgili olay yerinde incelemeleri ve açıklaması:
http://diyarbakir.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/basin-aciklamalari/1/tanisik-ve-durumlu-faciasini-yuksek-sesle-kin/12754

Bunu da okuyun...

Dönülmez Nokta Yoktur.

“Size iyi rüyalar diliyoruz. Bize gelince, bizim meselemiz, önümüzdeki 24 saati, azami özsaygı ve haysiyetle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir